Stopy to bardzo ważny element budowy ciała człowieka. Dzięki nim możliwe jest prawidłowe chodzenie, wykonywanie ruchów lokomocyjnych, utrzymywanie prawidłowej postawy, jak również wydajne funkcjonowanie całego organizmu. By móc zapewnić sobie optymalne zdrowie i komfort życia, warto dbać o kończyny dolne, jak również kontrolować ich rozwój, ułożenie lub wszelkiego rodzaju deformacje. W jaki sposób diagnozować wszelkiego rodzaju wady postawy? Jak traktować i leczyć stopy i ich nieprawidłowe ułożenie? Co obejmuje badanie stóp ?
Badanie stóp – oferta podologiczna
Kontrola stóp to działania, które przede wszystkim pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie choroby czy pogłębiania się wady. Zaniedbanie tych czynności może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ich skutkami mogą być przede wszystkim nieprawidłowa postawa, bóle mięśni i stawów, przeciążenia bioder, kolan czy kręgosłupa i wiele innych.
Badanie stóp oferuje swoim klientom działania w zakresie:
- wywiadu lekarskiego,
- badań manualnych,
- ocena ustawieni stopi innych części ciała,
- ocena pracy nóg w chodzie i poruszaniu się,
- badań podologicznych i komputerowych określających ułożenie, wyżłobienie, jak również nacisk stopy na podłoże,
- wiele innych.
Badanie stóp – wskazania do regularnych kontroli postawy ciała
Badania, kontrole i sprawdzanie układu ruchu to bardzo ważne działania. W wieku dziecięcym układ kostny bardzo szybko się rozwija i kształtuje, niekiedy wywołując deformacje i niekontrolowane ułożenie. Na wszelkiego rodzaju zaburzenia może mieć również wpływ nieprawidłowe obuwie lub zła dieta. Problemy związane z kończynami mogą występować także u osób dorosłych. Badanie stóp umożliwia skonsultowanie wszelkich obaw dotyczących wielu objawów i niekomfortowych sytuacji. Wskazaniem do wykonania różnego rodzaju testów są:
– ciężka i długotrwała praca stojąca,
– predyspozycje do przeciążeń i deformacji,
– trudności w doborze odpowiednich, wygodnych butów,
– ból pięt,
– dyskomfort i uczucie zmęczenia w okolicy kolan, bioder czy miednicy,
– szybka męczliwość mięśni,
– obniżenie łuku podłużnego stopy,
– posiadanie innych wad postawy np. skoliozy, kifozy lub lordozy,
– wiele innych.
Sposoby leczenia i terapii dotyczące stóp
Badanie stóp to działania, które skutecznie ograniczają ból, jak również dają możliwość prawidłowego rozwoju i wzrostu. Sposoby leczenia i postępowania dobierane są indywidualnie do każdego przypadku, a najczęściej wykorzystywanymi działaniami są: ćwiczenia korekcyjne, stosowanie odpowiednich wkładek lub obuwia ortopedycznego, fizykoterapia czy w szczególnych przypadkach zabiegi operacyjne.