Co to jest leasing samochodu?
Leasing pozwala konsumentowi na dysponowanie wybranym pojazdem na zasadach określonych w umowie. Polega to na tym, że klient dokonuje wyboru konkretnego samochodu, a następnie zgłasza się do odpowiedniej firmy leasingowej, która kupuje pojazd, a następnie go udostępnia. Formalnie właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, ale konsument może pojazd użytkować bez ograniczeń. Warto sprawdzić również auta poleasingowe, na które także można wziąć umowę na leasing, a auto będzie zdecydowanie tańsze. Więcej informacji pojazdy poleasingowe https://poleasingowy.millennium-leasing.pl/s25_Samochody-osobowe.html
Najbardziej popularny jest leasing z wykupem. Daje on możliwość konsumentowi na zakupienie pojazdu na własność po zakończeniu umowy. Wykup najczęściej wynosi symboliczne 1% wartości samochodu, ale oferta zależy od firmy oraz umowy leasingu.
Innym rodzajem finansowania jest wynajem długoterminowy. W tym przypadku rata jest niższa, ponieważ nie zawiera ceny spłaty samochodu. W domyśle chodzi o to, żeby klient po zakończeniu umowy zwracał pojazd do leasingodawcy i brał kolejny.
Formy leasingu; podatki.
Firmy proponują dwa rodzaje umów leasingowych. Leasing operacyjny oraz finansowy. Różnią się one nie tylko kwestiami podatkowymi, ale też podejściem do własności pojazdu.
- Leasing operacyjny. Przy tej formie finansowania przedmiot kupna jest zaliczany do majątku firmy leasingowej. Raty za pojazd, które opłaca przedsiębiorca są wtedy kosztami uzyskania przychodu. Do tych kosztów można doliczyć również opłatę wstępną za pojazd. Warto mieć na uwadze, że w tym przypadku podatek VAT doliczany jest do każdej raty leasingowej. Przy leasingu operacyjnym przedsiębiorca może, ale nie ma obowiązku wykupienia pojazdu na koniec umowy.
- Leasing finansowy. W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego przedmiot umowy wpisany jest do majątku konsumenta. Oznacza to, że na użytkowniku spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca nie ponosi jednak opłaty wstępnej za pojazd. Jeśli chodzi o podatek VAT, to leasingobiorca ma obowiązek zapłacić całość z góry – zaraz po odbiorze pojazdu. Po zakończeniu umowy leasingowej samochód automatycznie staje się własnością przedsiębiorcy.
W Polsce większą popularnością cieszy się leasing operacyjny. Ma to przede wszystkim związek z mniejszymi kosztami początkowymi, czyli z mniejszym wkładem kapitału własnego przedsiębiorcy. Sprawdza się on też dużo lepiej w przypadku krótkich okresów użytkowania pojazdu. Jest to spowodowane możliwością zwiększenia kosztów w firmie, co prowadzi do zmniejszenia podstawy opodatkowania przedsiębiorstwa.