Z powodu wciąż śrubowanych regulacji w branży motoryzacyjnej, lakiery nowych samochodów są miękkie i bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zarysowania i uszkodzenia. Jak doskonale wiemy – rynek nie znosi próżni, więc szybko pojawiło się rozwiązanie. Jest nim zabezpieczenie ceramiczne samochodowego, o którym dowiesz się więcej z tego artykułu.
Kilka zdań o powłoce ceramicznej
Dzięki aplikacji na samochód ceramiki możemy liczyć na znaczącą poprawę lakieru i jego zabezpieczenie. Zabezpieczenie ceramiczne lakieru pozwoli uchronić samochód przed powstawaniem mikrorys, które powstają np. z powodu uderzeń kamyczków o lakier w trakcie jazdy. Warto jednak wiedzieć, że przed aplikacją ceramiki konieczne jest bardzo dokładne oczyszczenie karoserii z wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowo, jeśli czynność tę wykonujemy na kilkuletnim aucie to bardzo możliwe, że przed nałożeniem powłoki będzie najpierw trzeba wykonać drobną korektę lakieru. Co to jest? Jest to polerka powłoki lakierniczej i naprawa wszystkich uszczerbków. Aplikacja ceramiki znacząco poprawi jakość i atrakcyjność samochodu. Ma to także znaczenie w przypadku chęci odsprzedaży samochodu po paru latach. Jeśli już na początku go odpowiednio zabezpieczymy to z pewnością potencjalny kupujący w przyszłości będzie gotowy zapłacić większą cenę za taki egzemplarz.
Najważniejsze cechy ceramiki samochodowej
Pierwszym ważnym elementem, i o dziwo takim, na który właściciele aut zwracają największą uwagę będzie to jak świetnie prezentuje się lakier z powłoką. Jego kolor nabiera głębi i blasku przez co pojazd prezentuje się lepiej niż gdyby dopiero wyjechał z salonu. Aplikacja powłoki pozwoli również na tańsze wizyty na myjniach samochodowych ponieważ lakier uzyska hydrofobowość, która odpycha brud i wodę. Sprawia to wrażenie, jakby krople wody ześlizgiwały się z samochodu. Powłoka ceramiczna zapewnia ochronę przed wżerkami od owadów oraz ptasich odchodów, czymś co przy obecnych lakierach na bazie wody może bardzo szybko uszkodzić samochód. Ochrona przed agresywną chemią oraz szkodliwym działaniem promieni słonecznych to także olbrzymi plus. Niektóre powłoki, te bardziej z klasy premium, posiadają możliwość samoregeneracji.
Jak działa samoregeneracja powłoki ceramicznej?
Skoro wybraliśmy ceramikę, która potrafi się samodzielnie regenerować to warto też wiedzieć jak to działa. Jeśli w wyniku np. odprysku kamyczka z drogi powstanie jakieś drobne pęknięcie w powłoce to zostanie one niejako wyleczone i zasklepione. W jaki sposób? Jedyne co musi zrobić kierowca auta to zostawić je na słońcu na parę godzin. To bardzo dobre rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać, że będzie bardziej kosztowne.
Różnice w cenie
Z pewnością każdy, kto interesował się ceramiką widzi, że ceny są różne u różnych detailerów. Dlaczego? Po pierwsze różne salony mają różne powłoki. Jedni producenci zapewniają lepszy produkt, który musi być droższy od tańszego i mniej trwałego. Na cenę ma wpływ także wybór opcji ochrony. Podstawowa ceramika może utrzymać się na aucie przez rok, a wersja najdroższa nawet przez siedem lat.